Chjachjaratoghju di Bastia
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Chjachjaratoghju di Bastia


 
AccueilAccueil  PortailPortail  RechercherRechercher  Dernières imagesDernières images  S'enregistrerS'enregistrer  ConnexionConnexion  
Le Deal du moment :
TCL C74 Series 55C743 – TV 55” 4K QLED 144 ...
Voir le deal
499 €

 

 A circà i funghi !!

Aller en bas 
3 participants
AuteurMessage
Pampasgiolu
Jean-Christophe Debu
Pampasgiolu


Nombre de messages : 3691
Age : 46
Localisation : Infernu tarraniu !!
Date d'inscription : 17/09/2004

A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! EmptySam 21 Oct - 8:42

Un ghjornu ch'o circava i funghi sottu à u mo paese caru,mi so avvistu chi mi seguitava un omu...Pian pianinu s'avvicinava,à l'appiatta,e pruvendu d'un esse vistu...
Cusi facia dipoi guasi un ora e mi dispiacia l'andatura di sta spassighjata !!
Eccu chi subitu,fendu nice d'un vedelu,mi scansu in un locu piu altu,nantu à un scogliu e docu un'occhjata à cio ch'ellu face stu scrianzatu !
Figuratevi st'omu chi marchjava nantu à i mo passi dipoi un tempu cusi longu ! Mi venia a stizza !! Ma cosa vulera quellu? quale sera?

Eccu ch'ellu palesa u so visu,bruttu,di traditore chi si vulia buscà i mo lochi di caccia ! Quessi i funghi so mei !aghju pacatu l'impositi à u statu francese per ave u dirittu di caccià inde i mo lochi ! piatti ! piatti? ma avale vecu chi un c'hè piu u rispettu di i lochi piatti per circà i funghi !!

Allora m'inzergu ancu di piu ! So rossi di febbra i mo occhji e un possu piu ritene l'odiu chi mi scappa da ogni locu ! St'omu s'hè pigliatu i mo funghi,seguitendu mi cum'è un canu traditore !!

Socu inghjacaritu in tuttu e avale,aghju da fà qualcosa per fàllu sape chi qui,socu inde me e chi ghjente cum'è ellu un anu nunda fà ind'i mo lochi ! Stu vechju !per quale si pigliera à vene sinu à qui senza dumandàmi u permessu !

Cusi,fermu à l'appiattu una stonda per riflete bè à cio ch'ellu si merita stu traditore ! Ellu chi s'affaca qui,nantu à a mo terra tanta amata per arrubbà i mo funghi

Aspittendu ch'ellu s'avvicinessi di u fiume,principiu una falata in modu discretu sottu à i scopi e l'albitri...Ghjuntu in a so vicinanza senza ch'llu un si n'avvidessi,stocu sempre qui,prontu à fà u male

Ellu pare di circàmmi,e indu u stessu tempu,pare maravigliatu di scopre sti lochi piatti,stu paradisu arrubatu ! E ferma qui,senza riflete,nantu à un elpale à piccu sopra à u fiume...e ghjè cusi chi mi ven l'idea di u mo malfattu !!

Tale quale un lione arrabiatu,tale una volpa,mi stanu di u mo boscu,mughjendu e minacciendulu incu u mo cultellu compru pocu tempu fà à a Santa di u Niolu...

U vechju,impauritu,parte à l'arritrosa senza fà casu à u viotu ! e eccu ! si ne fala,mughjendu cum'è un topu scannatu da i denti pinzuti di un serpu famitu !

M'avvicinu,mi trica di vedelu annicàssi in un pozzu carcu à pesci e anguille...vecu qui stu vechju furdanu ! Avale un si monte piu à seca à scruccà i frutti di a mo passione,i mo funghi d'amore..

T'a u so pettu insangunatu,e ghjà mi pare chi unu di i so bracci,staccatu da a so spalla,si ne va franchendu cun gioa i pozzi suttani...

U so capu,sfracicatu,offre ghjà un pranzu tamantu à una famiglia di granci cullati à passassi a dumenicata in muntagna !!
Mi chi un ochju si move,o cusi bellu stu granciu chi u si porta in casa per i so genitori ! Eccu cumu una famiglia di grancii chi a si muntagnava in pace,si ne rifala incu u so Kayak sinu à u mare,l'ochju scemu di u tradite accantu à i zitelli fieri,e un pezzu di bracciu fracicu appicatu incu una funa....
Revenir en haut Aller en bas
http://www.camperemu.com
Pampasgiolu
Jean-Christophe Debu
Pampasgiolu


Nombre de messages : 3691
Age : 46
Localisation : Infernu tarraniu !!
Date d'inscription : 17/09/2004

A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: Re: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! EmptySam 21 Oct - 16:20

Crying or Very sad
Revenir en haut Aller en bas
http://www.camperemu.com
ghjattuvolpa
sdinticatu
sdinticatu
ghjattuvolpa


Nombre de messages : 3841
Age : 53
Localisation : Corsica
Date d'inscription : 16/09/2004

A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: Re: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! EmptySam 21 Oct - 17:03

A me moglia e fanatica di i funghi. Ma oghje emu fattu un giru in Istria pe vede e casetorre : Suddacaro', Pitritu Bichisgià...
A fin di sittimana scorsa emu vistu Filitosa, a torre di Ceccia, e ghjesgie di Chera (Sant'Agustinu) e di Montilati. confused
Revenir en haut Aller en bas
http://www.studiosdolla.net/CV/site/tours.htm
Antone
Administrateur
Administrateur
Antone


Nombre de messages : 21049
Age : 66
Date d'inscription : 02/09/2004

A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: Re: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! EmptySam 21 Oct - 17:28

Laughing cercu cio chi tu ai vulsutu di ô Pampasgiolu, u to racontu è un speziu di fola. Ma u simbolu dino. Sera un discorsu fattu apposta per i stranieri ch'arrubanu in Corsica e cose e piu belle?
Revenir en haut Aller en bas
http://membres.multimania.fr/azinzala/
Pampasgiolu
Jean-Christophe Debu
Pampasgiolu


Nombre de messages : 3691
Age : 46
Localisation : Infernu tarraniu !!
Date d'inscription : 17/09/2004

A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: Re: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! EmptyLun 23 Oct - 7:52

Un ci hè nunda da capi,solu u fattu chi u mo ciarbellu viaghja appena di modu stranu à e volte Laughing
Revenir en haut Aller en bas
http://www.camperemu.com
Pampasgiolu
Jean-Christophe Debu
Pampasgiolu


Nombre de messages : 3691
Age : 46
Localisation : Infernu tarraniu !!
Date d'inscription : 17/09/2004

A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: Re: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! EmptyJeu 26 Oct - 7:48

I love you
Revenir en haut Aller en bas
http://www.camperemu.com
Contenu sponsorisé





A circà i funghi !! Empty
MessageSujet: Re: A circà i funghi !!   A circà i funghi !! Empty

Revenir en haut Aller en bas
 
A circà i funghi !!
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Chjachjaratoghju di Bastia :: Macagna, pallo e lingua corsa!! :: Lingua corsa-
Sauter vers: